Pracovní smlouva
Vyhledali jste si pracovní nabídku, která Vás zaujala. Zúčastnili jste se výběrového řízení, které jste úspěšně zvládli a také jste dostali zprávu (telefonát, email) o tom, že jste přijatí. Domluvili jste se na datu, kdy se poprvé dostavíte do nového zaměstnání. K úspěšnému vzniku pracovního poměru chybí už jen podepsat pracovní smlouvu.
Každý z nás má obecnou představu o tom, co by mělo a naopak co by nemuselo být v pracovní smlouvě uvedeno. Některé naše předpoklady nejsou zcela správné. Patříte-li mezi ty, kteří si nejsou naprosto jisti, co všechno má pracovní smlouva skutečně obsahovat, raději si před jejím podpisem tyto informace ověřte.
Co stanovuje zákon
Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně a totéž platí o změně pracovní smlouvy a o odstoupení od ní. Každá smluvní strana (tj. zaměstnanec a zaměstnavatel) musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy.
§ 34 odst. 1 zákoníku práce stanovuje jako povinné náležitosti smlouvy:
-
druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat
-
místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána
-
den nástupu do práce
Z formálního hlediska smlouva samozřejmě musí dále obsahovat:
-
označení zaměstnavatele i zaměstnance
-
podpisy obou stran
-
datum podpisu smlouvy apod.
Co smlouva může a nemusí obsahovat
-
Výše mzdy (hodinová, může být i úkolová). Do pracovní smlouvy je dobré výši mzdy uvést. Pokud je totiž mzda stanovena mzdovým výměrem, může zaměstnavatel její výši měnit i bez souhlasu zaměstnance.
-
Práce na dobu určitou/neurčitou (není-li uvedeno, na jak dlouhou dobu je zaměstnanec přijímán – tzn. doba určitá, automaticky se jedná o dobu neurčitou)
-
Definice pracovní pozice (základní pracovní povinnosti)
-
Délka zkušební doby (ze zákona maximálně tři měsíce, 6 měsíců u vedoucího zaměstnance)
Práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance
Zaměstnavatel je povinen seznámit zaměstnance s pracovními podmínkami, s platem, přidělovat mu práci podle uzavřené smlouvy, zajistit dostatečnou bezpečnost práce, brát ohled na kolektivní smlouvu (tj. smlouva kolektivu zaměstnanců – odbory se zaměstnavatelem, uzavírá se na rok, u velkých podniků).
Zaměstnanec je povinen osobně vykonávat práci dle uzavřené smlouvy, dodržovat kázeň na pracovišti, zásady bezpečnosti práce a pokyny zaměstnavatele.
Od pracovní smlouvy může zaměstnavatel odstoupit Pokud zaměstnanec nenastoupí do práce, je zaměstnavatel oprávněn od pracovní smlouvy odstoupit.
Zkušební doba
Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. Musí být sjednána písemně. Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci (například pracovní neschopnost), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.Pozn.: Údaje jsou platné pro rok 2014