Pracovní podmínky žen a mladistvých
Podmínky pro zaměstnávání žen a mládeže od 15 do 18 let se v některých záležitostech podstatně odlišují od podmínek pro zaměstnávání mužů. Zákoník práce tyto dvě skupiny pracovníků chrání nejen před některými druhy prací, omezuje například také jejich pracovní dobu. V tomto článku s Vámi do dané problematiky nahlédneme hlouběji.
Pracovní podmínky žen
![
Podmínky, které se vztahují k zaměstnávání žen, směřují především k ochraně jejich mateřství a těhotenství. Postupně zde stručně rozebereme jednotlivé body v Zákoníku práce:
Zakázané práce
- Ženy nesmějí vykonávat těžké manuální práce pod zemí při těžbě nerostů, ražení tunelů a štol ani jiné práce ohrožující jejich mateřství.
- Práce zakázané pro ženy těhotné, kojící, a matky do konce devátého měsíce po porodu dále upravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví.
Převedení na jinou práci
Následující body se vztahují zároveň na ženy těhotné, kojící, a matky do konce devátého měsíce po porodu:
- Zaměstnavatel je povinen ženě zajistit zdravotně vyhovující práci (záleží na lékařském posudku). Přitom jí musí zaručit stejné nebo vyšší finanční ohodnocení.
- Požádá-li žena pracující v noci o převedení na denní práci, zaměstnavatel jí musí vyhovět.
Pracovní cesty a přeložení
Tato zvláštní pravidla platí pro ženy těhotné, ženy pečující o dítě do 8 let, nebo pro osamělé matky pečující o dítě mladší 15 let:
- Na služební cestu mohou být vyslány pouze se svým souhlasem.
- Přeloženy mohou být jen na svou žádost.
Úpravy pracovní doby
Při zařazování pracovníků do směn musí zaměstnavatel přihlížet k potřebám žen pečujícím o děti.
- Požádá-li žena těhotná či žena pečující o dítě mladší 15 let o vhodnou úpravu své pracovní doby, musí jí nadřízený vyhovět. Výjimkou mohou být jen vážné provozní důvody firmy.
- Přesčasy nesmí zaměstnavatel požadovat po ženách těhotných nebo pečujících o dítě do 1 roku věku.
Pracovní podmínky mladistvých
Podmínky související s prací mladistvých zaměstnanců se vztahují především na ochranu jejich zdravého vývoje. Zákoník práce také ošetřuje, aby o práci mladých osob ve věku 15 – 18 let byl informován i jejich zákonný zástupce.
Smluvení a ukončení pracovního úvazku
- Zaměstnavatel si musí vyžádat vyjádření zákonného zástupce, pokud s mladistvým uzavírá pracovní smlouvu.
- Vyjádření zákonného zástupce je také nezbytné v případě ukončení pracovního poměru dohodou nebo podá-li výpověď mladistvý zaměstnanec.
- Pouhé oznámení zákonnému zástupci mladistvého pak stačí v případě výpovědi či okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Zakázané práce
- Mladistvý nesmí pracovat pod zemí při těžbě nerostů, ražení štol a tunelů. Nesmí také vykonávat práci přesčas a v noci.
- V noci mohou výjimečně pracovat jen mladiství starší 16 let a to v případech vymezených zákonem (např. je-li to nutné pro jejich přípravu na budoucí povolání).
- Mladistvý nesmí být zaměstnán na práci, při které hrozí větší riziko úrazu nebo jakkoli ohrožuje jeho zdraví. Vše blíže upravuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví.
Lékařské vyšetření
- Zaměstnavatel je povinen zajistit mladistvému lékařské vyšetření před vstupem do pracovního poměru i při převedení na jinou práci na dobu delší než jeden měsíc. Další vyšetření mají následovat v maximálně ročních intervalech.
- Mladistvý se vyšetřením musí podrobit. Z lékařských posudků by pak měl zaměstnavatel vycházet při zadávání konkrétních úkolů.
Zákoník práce se tedy snaží do jisté míry chránit slabší skupiny pracovníků. Ženám jsou zaručeny drobné úlevy především v případě jejich mateřství či těhotenství. U mladých pracovníků je pak upřednostněn jejich správný fyzický vývoj.
Aktualizováno 30.9.2014