Zůstaňte ve hře i ve vyšším věku
Patříte ke starším zaměstnancům? Práci až do důchodu Vám nikdo nezaručí a s tím musíte bohužel počítat. V našem článku Vám poradíme, jak si udržíte svou konkurenceschopnost nejen na pracovišti, ale i celkově na trhu práce. Naše tipy tak podpoří Vaši pozici ve firmě a pomohou Vám v případném hledání nového zaměstnání.
Nenechte nic náhodě
![](/poradna/img/2008/05/zustante-hre-vyssim-veku.jpg "zustante-hr
Někdy lze blížící se výpověď předvídat (např. slábnoucí zájem klientů o služby či výrobky firmy, opožděné výplaty apod.), jindy však může přijít jako blesk z čistého nebe (např. nečekané rušení pobočky podniku). Každý zaměstnanec by proto měl být prozíravý a myslet na zadní vrátka.
Ověřujte své šance na trhu práce
Jednou za čas určitě nahlédněte do pracovních inzerátů v novinách či na internetu. Zůstanete tak v obraze, jaké pozice jsou aktuálně žádané a jak se mění požadavky na uchazeče. Zjištěné informace pak můžete využít pro další sebevzdělávání.
Pracujte na sobě
Pravidelně osvěžujte potřebné znalosti z oboru a sledujte související novinky. Uplatníte-li ve své profesi cizí jazyk, pak věnujte dostatek času i jeho zlepšování. Kurzy angličtiny, němčiny či jiné cizí řeči Vám navíc výborně trénují paměť.
Udržujte se v kondici
Nic nepřispěje k pocitu sebevědomí více než mít zdravého ducha ve zdravém těle. Kromě správného jídelníčku proto doporučujeme především pravidelný pohyb. K dobití energie můžete vyzkoušet i jógu či jiné relaxační techniky. Důležitý je však i dostatečný spánek.
Zjistěte názor vedení
Nečekejte tiše v koutku, jak s Vámi vedení společnosti naloží. Domluvte si schůzku u šéfa a důkladně se na ni připravte. Ukažte mu, že děláte dobře svou práci a svůj zájem v ní pokračovat. Zmiňte i jakékoli nápady na zefektivnění výkonů Vašeho týmu.
S nadřízeným promluvte o Vaší budoucnosti ve firmě a zjistěte, co by případně bylo potřeba vylepšit či změnit. Vedení takovou snahu ocení spíše než pasivní poslouchání.
Jak se v očích manažerů liší mladí a starší pracovníci?
Manažeři říkají, že starším lidem často chybí vůle se přizpůsobit a chuť na sobě dále pracovat. Mohou mít také problém s prezentací výstupů své práce, což dnešní doba očekává i od zaměstnanců na nižších pozicích.
Většina vedoucích pracovníků se však shoduje, že starší lidé nejsou horší zaměstnanci, jen mají jiný styl práce než nastupující generace.
Máte co nabídnout
Může se stát, že výpověď z nějakého důvodu skutečně přijde. Co dál? Hledání budete mít sice o něco složitější než mladí lidé, přesto máte z čeho těžit.
Jako starší pracovník, který je v oboru déle, máte logicky mnohem více zkušeností a firmy si toho jsou vědomy. Zkušenosti pak jdou ruku v ruce s vůlí dělat kompromisy a není Vám cizí ani tolik žádaná loajalita. Často již také disponujete rozsáhlou sítí užitečných kontaktů.
Firmy si Vaši cenu uvědomují
Na našem trhu působí mnoho podniků, kde je věkový průměr pod třicet let a velmi mladé bývá i vedení těchto společností. Většina zaměstnavatelů si však již uvědomuje, že nadšení mladých pracovníků nemůže zcela nahradit znalosti a zkušenosti těch starších.
Někteří manažeři proto využívají pro různé odborné pozice především starší zaměstnance. Větší šanci přitom mají lidé s vyšším vzděláním.
Současný trend
Podniky se tedy postupně učí využívat rozdílný potenciál všech generací zaměstnanců. Vedoucí pracovníci si začínají uvědomovat, že s kvalitním věkově smíšeným týmem lze dosáhnout těch nejlepších výsledků. Začínají se tak měnit požadavky na věk uchazečů hlavně u pozic, které nejsou fyzicky náročné.
Na co se soustředit
Při hledání nové práce se zaměřte především na:
-
Sledování nabídek práce – Najdete je v novinách, na internetu, vývěskách či v personálních agenturách.
-
Vypracování co nejprofesionálnějšího životopisu - Spolu se životopisem posíláte v dopise či emailu průvodní motivační dopis. Ten musíte vždy „ušít na míru“ dané nabídce práce.
-
Přípravu na pohovor – Patří sem například zjištění maxima dostupných informací o firmě či příprava na otázky u pohovoru. Klidně si sami pro sebe sepište i seznam svých konkrétních pracovních kvalit.
-
Rozšiřování Vaší kvalifikace - Například zdokonalování jazyků, odborných znalostí z oboru, počítačových dovedností. Máte-li možnost, neváhejte absolvovat různé další kurzy včetně rekvalifikačních.
-
Trénování pracovních dovedností – Zjistěte, kde máte rezervy a ty se snažte odstranit. Může jít například o procvičování obchodního telefonování, komunikace s klienty, využití elektronické pošty apod. Mnoho užitečných rad najdete v našich článcích či v bezpočtu příruček, které se touto tématikou zabývají.
Ztráta zaměstnání je velmi nepříjemná záležitost v jakémkoli věku. Čím je však člověk starší, tím hůře novou práci hledá. Buďte proto prozíraví a udržujte své schopnosti a znalosti. V případě nutnosti změny zaměstnání pak budete mít mnohonásobně vyšší šance nalézt novou vhodnou práci.