Získejte životní stabilitu častou změnou zaměstnání
Lidé usilují o stabilní život. Jednou z cest k jeho dosažení bývalo dobře placené a dlouhodobě jisté zaměstnání. Časy se změnily. Jen těžko si představíme, že bychom si stejnou práci udrželi patnáct let, natož pak celý život. To, jak smýšlíme o stabilitě, se musí změnit. Stejně jako způsoby jejího dosažení.
[](/poradna/img/
Zlaté hodinky po padesáti letech? Už ne
Firmy jsou nuceny být stále více flexibilní, což se samozřejmě odráží v požadavcích na zaměstnance. Ten by měl být neustále ve střehu a připraven na novou práci. Ať již povýšení, změnu úkolu či přechod k jiné firmě. Vše se mění velmi rychle.
Na začátku pracovní kariéry člověk obvykle střídá zaměstnání velice rychle. Nejen, že tím zjišťuje, co mu vyhovuje a co ne, ale zároveň tím získává zkušenosti a také se zvyšuje míra jeho adaptability na nové prostředí. Z tohoto pohledu zůstat na jedné pozici padesát let se jeví jako kariérní „sebevražda“.
Velké pozitivum rychlého střídání pracovních pozic je v tom, že pravděpodobnost, že člověk bude dělat práci, která ho baví, je vyšší, než dříve. Proč byste zůstávali někde, kde se vám nelíbí? Raději to zkuste jinde.
Cesta, jak získat skutečně dobrou práci, a tedy i stabilitu, je v neustálém hledání, experimentování a střídání zaměstnání.
Platy, mzdy a důchody
Kromě stability pracovní pozice se také mění význam finanční stability. Postupy, které dříve vedly k finanční zajištěnosti, nyní již neplatí.
Situace na pracovním trhu odpovídá obavám lidí, že „slušné peníze“ jsou schopni vydělávat spíše v nižším věku. Všichni se bojí nezaměstnanosti okolo 50. roku života. Zeptáte-li se mladého člověka, jak si představuje svůj důchod, pravděpodobně se jen pousměje. Člověk je nucen spoléhat se více sám na sebe a plánovat své výdaje efektivněji a v delším časovém horizontu.
Klíčové životní hodnoty
Zároveň s fenoménem změny finančních jistot se také mění kritéria hodnocení stabilního života. Dříve lidé celý život pracovali na jednom místě a šetřili peníze na dům, děti a důchod, aby potom mohli dělat všechny ty věci, které milují.
Dnešní lidé nepovažují důchod za něco, na co bychom se mohli těšit. Naopak. Mnozí se domnívají, že se důchodu možná ani nedočkají a pokud ano, moc peněz mít stejně nebudou. To způsobuje nejdůležitější změnu – změnu v klíčových životních hodnotách.
Nejdůležitějšími hodnotami se stávají čas a vztahy. Stabilita dnes znamená, že člověk dělá práci, která ho baví a která mu zároveň zaplatí účty. Věci, které máme rádi, děláme celý život, ne jen v důchodu.
Využijte časté změny zaměstnání k vytvoření stability ve vašem životě
1)Rychle si vybudujte své dovednosti
Nebojte se velkých výzev a projektů. Pracujte tak usilovně, abyste si mohli z práce odnést co nejvíce zkušeností. Ty pak můžete nabídnout jinde. Čím víc jich máte, tím více nabídek se vám otevře a tím lepší práci si můžete sehnat.
2)Zvykněte si na změny
V životě občas nastanou situace, kdy musíte ze dne na den všeho nechat a nemůžete v práci pokračovat. Zdravotní problémy, rodinné problémy, stěhování, přírodní katastrofy. Prostě cokoliv. Pokud si zvyknete na střídání zaměstnání a na období přechodu, nebude váš osobní život v těchto nenadálých situacích natolik ohrožen. Střídání zaměstnání bude snadné.
3)Mějte finance pod kontrolou
Nikdy nezapomínejte, že práce, kterou děláte, nemusí být na vždy. Nebuďte přehnaně úzkostliví a nešetřete každou korunu, ale přemýšlejte dopředu a pamatujte na přechodná období.
4)Nebojte se změny
Nebojte se změny zaměstnání. Pokud toužíte dělat jinou práci, ale nemáte v sobě dost odvahy, vězte, že dokud to nezkusíte, nic se nezmění. Na druhou stranu zbytečně neriskujte.
Pokud si například chcete založit vlastní podnikání, můžete to udělat tak, abyste neztratili jistotu. Vezměte pro vás jednoduchou práci, která vám nezabere moc času, ale uživí vás, a zkuste si přitom podnikat. Půjde-li to, můžete se do toho pustit naplno. Nepůjde-li to, vraťte se na své původní místo.