Veřejný proslov: Spojte se s publikem
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musí dobrý řečník ovládat, je uchvátit diváka, zaujmout ho, upoutat jeho pozornost. Nestačí, aby publikum slyšelo, co říkáte, musí se stát součástí celé situace. Jedině v takovém případě, pokud budou součástí, si zapamatují, co jim říkáte.
Jste ve stejné místnosti jako oni, vidíte stejné věci, dýcháte tentýž vzduch, ale to stále neznamená, že vnímáte tutéž atmosféru a že vás divák poslouchá. Umění veřejného projevu je především umění propojit se s publikem.
V našem článků přinášíme několik tipů, které můžete k navázání bližšího spojení s publikem využít.
Povídejte příběhy
Povídání příběhů v rámci veřejné řeči se stalo skutečnou vědou. O této dovednosti existují mnohé knihy. Jaký příběh použít v jaké situaci? Nezmatkujte, pokud žádný návod neznáte ani nevlastníte podobnou knihu.
Držte se zlatého pravidla. Nepovídejte příběh, který dobře neznáte. Příběh musí být ukončený, musí mít děj a především pointu. Čím kratší, tím lepší. Totéž platí i o vtipnosti (samozřejmě s ohledem na to, co chcete sdělit).
Povídáním příběhů ze života ukážete publiku, že i vám se dějí běžné věci. Ukážete, že jste jedním z nich. Budou vám více naslouchat.
Najděte jedince v davu
Informace, které chcete předat, adresujete konkrétním lidem. Budete-li k publiku přistupovat jako k veliké beztvaré věci, které teď něco přednesete, děláte chybu.
Pořádně se podívejte, komu přednášíte. Navažte oční kontakt, nebojte se usmát se na konkrétní osoby. Dokonce můžete jít až k navázání kontaktu. Pochvalte pánovi ve třetí řadě modrý svetr, zeptejte se kolegyně vzadu, kolik je hodin, nebo se ptejte na to, co vás právě zajímá.
Lidé budou mít pocit, že je skutečně vnímáte, což vede jednak k tomu, že se jim bude hůře předstírat, že poslouchají a budou vás raději skutečně poslouchat, a druhak k tomu, že jim polichotí, že je berete individuálně. Získáte jejich sympatie i pozornost.
Buďte flexibilní
Vzpomeňte si na nejhorší přednášku, kterou jste kdy ve škole zažili. Co vám na profesorovi vadilo? Byl nudný? Něco si „mlel pod fousy“? Neudělejte stejnou chybu jako on. Vnímejte atmosféru v místnosti a reagujte na ni.
Máte-li pocit, že se vám nedaří upoutat publikum, buďte upřímní a řekněte to. Jděte s kůží na trh a přerušte svoji prezentaci. Nebojte se zeptat, zda je něco v nepořádku, nebo co máte změnit. Diskutujte. Budou se cítit zapojení a tím je získáte.
Usmívejte se
Je to jeden z nejstarších a nejlacinějších triků, ale je zároveň jedním z těch nejúčinnějších. Uvědomte si také, že je sice možné rozeznat falešný úsměv, ale ten je mnohem lepší, než nefalšovaný výraz hněvu, studu, či překvapení...
Uvolněte se, prosím
Vaším největším nepřítelem není publikum, ale vaše tréma. Nebuďte nervózní, nejde přece o život. Čím více veřejných vystoupení zažijete, tím se budete cítit přirozeněji. Existuje ale i mnoho technik na odbourání nervozity. Zkuste uklidňující dechová cvičení a také pijte hodně vody.
Děláte všechno, co můžete, ale stále se vám nedaří navázat s publikem kontakt? Povzneste se nad to. Skutečně existují posluchači, se kterými nehnete. Příště to vyzkoušíte na někom jiném.