Flipchart: Kdy a jak ho použít
Flipcharty jsou v současnosti jednou z nejrozšířenějších, zároveň však také velmi efektivních vizuálních pomůcek. Jejich služby můžete využít prakticky při každé prezentaci, ale jako všude i zde platí určitá pravidla. Nejen užitečné tipy a návody pro použití se dočtete právě v našem článku.
Přednáška před publikem. Někomu nahání husí kůži, pro jiného je to hračka. Ať už podobnou situaci prožíváte jakkoli, faktem zůstává jedno: Pokud má být prezentace úspěšná, neobejdete se bez přípravy. A dnes už téměř ani bez vizuálních pomůcek. Ty jsou totiž nenahraditelným pomocníkem jak pro přednášejícího (na nic podstatného nezapomene), tak pro posluchače, kteří se díky nim lépe zorientují.
V současnosti existuje mnoho způsobů, jak vytvořit opravdu poutavou prezentaci s pomocí počítače a digitálních technologií. Tím nejjednodušším, přesto velmi efektivním pomocníkem je však právě flipchart nebo, chcete-li, prezentační tabule.
Druhy flipchartů
Existuje mnoho různých typů flipchartů, které se liší jak provedením, tak také výbavou. Základem však zůstává magnetický a popisovací povrch často kombinovaný s možností zavěšení bloku papíru.
Flipchart je výborná pomůcka zejména pro firemní a školící účely, protože stále platí, že nejlepší vizuální prostředky jsou zároveň ty nejjednodušší. Protože většina podobných prezentací probíhá ve skupinách do třiceti členů, má flipchart také ideální velikost.
Kdy flipchart použít?
Jak už bylo řečeno, flipchart je prezentační pomůcka, kterou můžete vizuálně podpořit prakticky jakýkoli verbální projev. Zrychlí se tak komunikace směrem k posluchačům a zajistí se správné pochopení vámi prezentovaného obsahu.
Flipchart slouží především k zachycení základních bodů a informací, a tak napomáhá k přehlednosti přednášeného tématu. Zároveň však svým provedením neodvádí pozornost od samotného projevu přednášejícího.
Flipchart je také neocenitelný při interakci s publikem. Umožňuje nejen pružně reagovat na dotazy posluchačů, ale podporuje také jejich aktivní zapojení. Na prezentační tabuli pak můžeme zaznamenat jednotlivé nápady, poznámky a komentáře, které se objeví během diskuze. S jeho pomocí také můžete snadněji řídit skupinovou práci během setkání.
Nejen proto se flipchart stále těší značné oblibě. Je to ale hlavně díky jednoduchosti použití, které nevyžaduje prakticky žádné speciální dovednosti. I přesto znalost základních pravidel efektivního použití flipchartů přidá další dimenzi k vašim profesním schopnostem.
Tipy při práci s flipchartem
Pamatujte, že jakákoli vizuální pomůcka má být doplňkem vaší verbální prezentace. V žádném případě by neměla být hlavním zdrojem informací. Tím jste Vy!
Příprava především
-
Při přípravě prezentace je nejlepší zhotovit si nejdříve náčrt jednotlivých částí na papír. Teprve poté vše přeneste na flipchart.
-
Mějte vždy připravené fixy a blok papíru do zálohy.
-
Vedle klíčových bodů si můžete tužkou lehce napsat poznámky k tomu, co chcete říct. Publikum je nerozezná a vy nezapomenete na nic podstatného..
-
Proložte prezentaci grafy, tabulkami či diagramy. Jsou dynamické a mohou oživit výklad.
-
Zkontrolujte z druhé strany místnosti, zda je písmo na flipchartu čitelné.
Jak a co psát na flipchart
-
Pište hesla. Nepřeplňte stránku slovy. Nechte publikum zaměřit se na důležité body.
-
Při psaní na flipchartu se řiďte pravidlem 6 x 6. Nepsat víc jak 6 slov na řádek a 6 řádků na stranu. Text pak začíná být nepřehledný.
-
Písmo by mělo být vysoké asi 5 cm. Tato velikost bude dostatečná pro většinu případů, kdy flipchart použijete.
-
Používejte odrážky. Pomůžete tak publiku rozeznat hlavní body.
-
Nebojte se více barev. Můžete jimi vyznačit obzvlášť důležité body nebo jen oddělit jednotlivé informace. Nepoužívejte však více jak čtyři barvy fixů.
Kontakt s posluchači
-
Při prezentaci stůjte na jedné straně flipchartu. Pokud píšete pravou rukou, postavte se napravo od tabule. Při psaní se tak nebudete muset otáčet zády k posluchačům.
-
Při psaní na flipchart nemluvte. Nejprve napište poznámku, potom se otočte k publiku a okomentujte ji.
-
Zapojte publikum. Pokud budete mluvit k pasivním posluchačům, je možné, že jejich pozornost brzy opadne. Zkuste je vtáhnout do debaty a na flipchart poznamenejte výsledek takového interaktivní spolupráce. Informace pak budou lépe zapamatovatelné.
Práce s flipchartem není nijak složitá, při prezentaci však může být velkým přínosem. A to pro obě strany - jak pro přednášejícího, tak pro publikum. Flipchart dokáže pomoci při orientaci v probíraném tématu, může být ale také skvělým nástrojem pro podporu interaktivity a rozproudění diskuze ve skupině. Využití je tedy rozmanité. Stačí si jen vybrat.