Prezentujete sami sebe? Udělejte to co nejlépe
Každý chce dostat šanci, ukázat, co umí, prosadit se. Vždy musíme hledat kompromis mezi chozením přes mrtvoly a tichým sezením v koutě. Najít střední cestu není často jednoduché, zde je několik tipů, jak se ke kýženému cíli alespoň přiblížit, ne-li zcela ho dosáhnout.
Pokud chcete, aby si vás druzí pamatovali, musíme jim o sobě říct něco výjimečného. Nadstandardního.
Příklad: Řekněme, že jste masér. Pokud řeknete, že umíte masírovat všechny části těla, jste stejní jako všichni ostatní maséři, nikdo si na vás už nevzpomene. Když však řeknete, že se specializujete na masáž stehenním svalů po náročných sportovních výkonech, vydělíte se z davu. Ovládáte něco speciálního – v lidech vzbudíte touhu po dalších informacích.
Hodně z nás děsí představa specializace na úzký okruh zájmů. Bojíme se, že tím ztratíme klienty. Ale pokud si jasně vymezíte své zákazníky, stabilizujete i své místo na trhu. Budete expert v daném odvětví a experti mají vždy více klientů než běžní či průměrní pracovníci.
-
Když se věci jeví nejhůře, zůstaňte maximálně koncentrovaní
Lidé bývají stresováni, když hned nevidí plody své práce. Chtějí, aby se věci děly rychleji, a úspěchy, aby na sebe nenechaly čekat. Pokud se proces zpomalí, často volí únikovou cestu a začnou zkoušet něco nového.
Ale abyste došli k cíli, je třeba projít onou trnitou cestou proher a zoufalství, na konci vás však čeká uspokojení a odměna. Každá cesta k cíli zabere nějaký čas, a pokud stále skáčete z jedné činnosti na druhou, dosažení cíle akorát oddalujete.
Je třeba najít soulad mezi tím, co vás baví a co je společností žádáno. Dobře placená práce, která vás nudí a obtěžuje, vás na vyšší posty většinou nedonese. Ještě hůř se tam dostanete, pokud děláte něco, co vás naplňuje, ale nikoho to nezajímá.
Pojmenujte klady a zápory vámi vybrané činnosti, to vám pomůže určit, zda má smysl pokračovat. Vždy je důležité včas poznat, zda váš projekt je geniální nápad či se hodí akorát do koše. To vám pomůže vybrat správné cíle a prostředky k jejich dosažení a také to pro vás bude silnou motivací.
-
Buďte želva, ne zajíc
Sebeprosazování je dlouhotrvající proces tvoření vlastní reputace. Stabilizování důvěry a respektu na trhu. To se vám nepodaří udělat během pár měsíců. Takže je potřeba vytvořit si takové návyky, aby se proces sebeprosazování netýkal jen práce, ale byl stylem vašeho života.
Zaprvé zapomeňte na frázi, že pracujete dobře, když jste pod stresem. Nepracujete. Nikdo nepracuje. Ne, když propaguje sám sebe. To, co vám pomůže vyčnívat, je schopnost najít kreativní způsoby k uskutečnění vašeho plánu. A pod tlakem není kreativní nikdo. Důležitý je také spánek, vyspaní lidé jsou činorodější.
Překážkou v tom, abyste se prosadili, může být to, že vaše pokroky je těžké změřit. Nelze je kvantifikovat. Největším rizikem blízkého vyhoření je dělání velkého množství práce, aniž můžete změřit svůj úspěch. Takže je třeba stanovovat si menší cíle, třeba den po dni, abyste si večer mohli říct, co jste zvládli a co ne. Jednotlivé drobné cíle jsou dobře měřitelné.
-
Zmírněte svůj strach z hladovění
Dostat své jméno na trh zabere nějaký čas. V průběhu toho se člověku lepí na paty strach, že se mu to nepovede, neuspěje a prodělá. Tento pocit, pokud není v přehnané míře, je motivací pokračovat v cestě a dosáhnout cíle.
Pár praktických rad: neodmítejte projekty, které vám mohou zaplatit alespoň ty nejnutnější výdaje. Být finančně zajištěný je pro kvalitu vaší práce podstatné. Pokud vám někdo nabídne práci, která vám nepřijde smysluplná, ale pokryje vaše výdaje spojené s vaším snem či vám zajistí střechu nad hlavou a dostatek jídla, berte ji. Nikdy však na svůj cíl nezapomínejte, ona práce je jen druhotná, prostředkem k dosažení vašeho cíle.
-
Seznamte se se sebou samým, abyste věděli, kdy držet jazyk za zuby
Je třeba vědět, kdy bojovat a prosazovat se a kdy je lepší v ústraní mlčet. Musíte přesně vědět, co můžete nabídnout, jaké jsou vaše cíle, a podle toho se rozhodnout, jaká taktika je pro vás v dané situaci výhodnější.
Je škoda zavřít si cesty přehnanou agresivitou či zbytečným mlčením. Na cestě k cíli vám pomohou dobré vztahy s lidmi, je užitečné vědět, kam se můžete obrátit pro radu či pomoc, a kterým styků se vyvarovat.
Znalost své povahy vám také pomůže v identifikování osobností druhých, což vám může ušetřit spoustu nepříjemností a zbytečných prodlení na cestě za cílem.