Neúspěch jako nový start
Někdy se prostě nezadaří. Třeba jen máme den „blbec“, kdy se nám nepovede řada drobností, a ze kterého se do rána vyspíme. Nebo můžeme zkazit věc, na které nám nesmírně záleží. Událost, na kterou se týdny připravujeme.
Přijímací zkoušky na školu snů, výběrové řízení na lukrativní pracovní pozici, prezentace před klíčovými zákazníky nebo jiná důležitá meta našeho života. A vše se náhle sesype jako domeček z karet. Cítíme se zaskočeni, zklamáni, zdrceni, popleněni... Co s tím? Lze vůbec brát neúspěch s nadhledem a obrátit ho v náš prospěch?
Můžeme se dlouze utápět v žalu a žehrat nad osudem. Vzdát se svých snah a vyhnout se napříště všem větším výzvám... Nebo prohru můžeme přijmout jako fakt. Nezbytné pro zdravé překonání je vyventilovat emoce; pořádně se vyplakat, vypovídat či bezpečným způsobem se vyvztekat. A uklidněni pak zasednout nad arch čistého papíru a s chladnou hlavou se zamyslet nad momenty selhání. Pak sepsat plán, co změnit, abychom příště uspěli. Aby se neúspěch stal našim novým začátkem.
Neúspěch je učitel
Když v životě narazíme na neúspěch, nezbytně nás konfrontuje s našimi osobními limity. Okolnosti a naše reakce na ně přinášejí řadu informací o nás samotných. Zjistíme, jakým typem osobnosti jsme a jakým temperamentem disponujeme. Také se dozvídáme něco o stavu našeho organismu, o tom, jak fyziologicky na prožitý stres reagujeme. Díky životním karambolům se učíme, jak být prozíravější, opatrnější či naopak odvážnější, jak se lépe připravit a jak se nenechat položit na lopatky. A pokud se tak stane a padneme na ústa, je dobré znát způsoby, které nás osobně co nejrychleji postaví zase na nohy.
Neúspěch jako motor
Při podrobnějším zkoumání životních příběhů úspěšných lidí se často setkáme s výrazným nezdarem či opakovanými potížemi v počátcích nebo i v průběhu jejich kariéry. Překvapuje nás vytrvalost, se kterou pokračovali dál na své cestě, a nebo odvaha, pokud zkusili výraznou životní změnu. Mohou být inspirací pro ty z nás, kteří jsme dosud váhající a hledající. Dřívější neúspěch u nyní úspěšných lidí zafungoval jako katalyzátor a nastartoval aktivitu, která je pozvedla nad běžný průměr. Pokud svůj záměr přijali jako cíl, nenechali se odradit sami sebou ani ničím a nikým ze svého okolí.
Jak přežít neúspěch
V případě střetu s neúspěchem se jeví jako klíčové zachovat si zdravé sebevědomí a klidný rozum. Nedovolit pochybnostem, aby nahlodaly naši duševní rovnováhu. Sebepodceňování nikam nevede. Každému se někdy daří více a jindy méně. I nesmírně talentovaní lidé zažívají selhání a neúspěchy. Hledejme v sobě v tuto chvíli nikoli své chyby, ale vlastní vlohy a silné stránky. Na nich lze dále stavět. Každý jsme jedinečná bytost a prostřednictvím sebepoznání můžeme rozvinout své nadání a dotknout se úspěchu.
Chybujte rádi
Dělat chyby je lidské a také nezbytné pro osobnostní rozvoj. V případě, že se z nezdarů poučíme, rosteme lidsky i profesně. Přiznat přešlap či chybu sobě i ostatním je znamením silné osobnosti. Překonávaní překážek nás posiluje. Odstranění stereotypů z mysli a vymazání některých starých programů z podvědomí je nezbytné. Patří sem například tendence brát si věci příliš osobně, svádění viny na druhé nebo vztahování se k názorům druhých lidí a k jejich hodnocení nás i toho, co děláme. Můžeme ostatním ponechat právo na jejich názor. My se jím však řídit nemusíme. Důležité je přijmout sami sebe i se svými slabými stránkami. Když to dokážeme, zjistíme, že umíme najít svou vlastní cestu a vnitřní svobodu. Získáme potřebnou odvahu smířit se s rizikem neúspěchu a také odhodlání zakusit úspěch.
Neúspěch jako restart
Co nám může ještě přinést setkání se s výrazným neúspěchem? Pokud se podaří pozitivně překonat silně stresové situace, může dojít až k restrukturalizaci osobnosti. Jedná se o přeskládání životních priorit, rozvinutí kladných vlastností, zvýšení psychické odolnosti a vnitřní připravenosti na nejrůznější životní úskalí. Člověk prostřednictvím traumatické zkušenosti vystoupí na vyšší adaptační úroveň a zvyšuje se jeho schopnost přežít další stresové situace a překonat neúspěchy. Otevírají se tak dveře pro nové a dosud netušené možnosti.
Přivítat neúspěchy jako nezbytné stimuly na naší životní cestě je způsob, jak prožít spokojený a naplněný život. V mnoha případech je to, co je dobré a špatné, a co jsou úspěchy a neúspěchy, pouze subjektivní úhel pohledu. Podívat se na věci z nadhledu, s humorem a přijímat otevřeně změny ve svém životě, může být recept na méně bolestné překonávání překážek a radostnější prožívání životních peripetií.
Ing. Sabina Morawitzová