Jak vycházet s kolegou - negativistou
Setkáte se s nimi všude – s lidmi, kteří kolem sebe šíří negativní energii. Většině z nich se můžete vyhnout a udržet si tak dobrou náladu a vnitřní vyrovnanost. Jak se ale vypořádat s těmi, s nimiž přicházíte denně do styku, například v práci?
Chvilkovou špatnou náladu pomozte spolupracovníkovi zapudit
Každý z nás má občas nevydařený den či období, kdy postrádá smysl v tom, co právě dělá. V takovém případě je pomoc okolí vítána.
Jak tedy jednat s kolegou, který zrovna není ve své kůži?
-
Velmi pravděpodobně si Váš spolupracovník potřebuje pouze postěžovat, sdělit svou starost někomu dalšímu. Pokud se tedy sám rozhovoří, nechte ho vypovídat.
-
Jestliže kolegovu špatnou náladu způsobily záležitosti, které je nutné řešit, nabídněte mu svou asistenci. Tím, že uvidí Váš zájem, pravděpodobně sám získá větší chuť danému problému čelit.
-
Obáváte se, že je pomoc spolupracovníkovi nad Vaše síly? Pak zkuste zjistit, kam konkrétně by se měl obrátit. Může jít například o konzultaci s odborníkem, účast na výukovém či relaxačním semináři nebo četbu tematických publikací.
-
Zdají se Vám však jeho důvody k negativnímu chování neopodstatněné? Pak mu to klidně naznačte a ukažte svůj pohled na věc, jež ho trápí.
Kolegovi, který přijde momentálně rozladěn, podejte pomocnou ruku. Zdají-li se Vám však jeho důvody k negativnímu postoji přehnané či nelogické, pak mu to rozhodně řekněte. Vaše podpora by jinak mohla paradoxně zapůsobit zhoubně a zapříčinit u daného člověka rozvoj trvalého záporného náboje. Vy byste se tak navíc dostali do pozice jaké
Zapřísáhlým negativistům se raději vyhýbejte
Odlišnou skupinou jsou lidé, kteří kolem sebe šíří špatnou náladu za všech okolností. Pro ostatní se z takových kolegů postupem času stávají tyrani, již jsou posedlí kritikou svého života, nadávají na svou práci, šéfa, na firmu. Všichni jim křivdí a oni jsou největší chudáci a za nic nemohou. I bezmezně negativní lidé samozřejmě mají nějaký důvod, proč být zoufale nespokojení. To však neznamená, že jde vždy o příčiny opodstatněné a že tyto osoby mají právo kazit pohodu všem kolem sebe. Tím, že je vyslechnete či jim chcete být oporou, v nich jen podpoříte pocit, že je jejich negativita ospravedlnitelná a správná. Šiřitelé záporných nálad potřebují ze všeho nejvíc změnu, jež zpestří jejich život a dodá jim novou energii. To však musí sami pochopit a začít jednat.
Jste v denním styku s kolegou negativistou? Zde je několik rad, jak si udržet chladnou hlavu a pozitivní mysl:
-
Pokuste se čas trávený s takovým člověkem snížit na minimum.
-
Je-li skrz vaši pozici nevyhnutelné s tímto kolegou intenzivněji spolupracovat, snažte se držet si rozumný odstup (v rámci možností). Klidně mu povězte, že Vy se na vše díváte raději pozitivně a že s jeho kritikou všeho možného sympatizovat nebudete.
-
Zkuste spolupracovníkovi navrhnout, aby svou nespokojenost prodiskutoval s oddělením lidských zdrojů či jinými odborníky.
-
Pokud předchozí tipy zklamou, na řadě je pohovořit si s Vaším nadřízeným či personálním manažerem. Ozřejměte jim, jakému tlaku ze strany negativního kolegy denně čelíte, co pro Vás znamená s ním pracovat. Trvalá negativita ze strany někoho z teamu ovlivňuje práci všech ostatních a dobrý nadřízený si uvědomí, že je nutné jednat. Vedení firmy by proto mělo mít snahu takovou situaci řešit.
-
Že negativní nálady mezi spolupracovníky přetrvávají, příznivé změny jsou v nedohlednu a nadřízení před Vašimi výtkami zavírají oči? V zájmu zachování Vašeho duševního zdraví byste měli začít uvažovat o změně zaměstnání. Odchod do lepšího prostředí Vám navíc vrátí příjemný pocit z dobře odvedené práce.
Všichni máme někdy špatnou náladu. Lidem, kteří si v ní libují a rádi ji kolem sebe šíří, je však lepší se obloukem vyhnout. Pracujete-li s takovým člověkem, doufáme, že Vám pomohou naše předchozí tipy. Přejeme mnoho síly!