Chcete dostat přidáno? Vsaďte na taktiku
Nejeden zaměstnanec považuje své platové ohodnocení za nedostatečné vzhledem k tomu, co firmě přináší. Přesto je jen málokdo odvážný říci si o zvýšení platu přímo. Jakým způsobem rozhovor vést, abyste dosáhli svého? To se dozvíte v následujícím článku.
Dnes, kdy si většina zaměstnavatelů stěžuje na špatné ekonomické podmínky, vám šéf asi sotva nabídne zvýšení platu sám od sebe. Pokud však cítíte, že má vaše práce vyšší hodnotu, než je částka, kterou vyděláte, nebojte se o přidání sami požádat.
Ještě než se však do diskuze na toto poněkud citlivé téma pustíte, musíte být sami přesvědčeni o tom, že si peníze navíc opravdu zasloužíte. A nejen to. O vašem přínosu pro firmu budete muset přesvědčit i svého šéfa.
Pokud si nejste zcela jistí, jakým způsobem diskuzi o navýšení platu vést, začtěte se do následujících řádků. Přínos, který pro firmu máte, je totiž stejně důležitý, jako způsob, jakým jej dokážete prodat.
Ukažte šéfovi, že si zvýšení platu zasloužíte
Dříve, než si domluvíte se šéfem schůzku, podívejte se na svou práci kriticky. Opravdu si zvýšení platu zasloužíte? Na argumenty o rostoucích životních nákladech, srovnání platu se spolupracovníky nebo hypotéce, kterou musíte splácet, zapomeňte. Ve firmě vás totiž platí za odvedenou práci, nikoli za váš životní styl.
Své požadavky proto podpořte fakty o svých pracovních výsledcích, výkonu, rozšířené pracovní náplni nebo úspoře peněz, kterou jste pro firmu zajistili. Dejte si práci se zajištěním písemných důkazů, které šéfa přesvědčí o tom, že odvádíte lepší práci než v minulosti. Tvrzení, že jste za posledních šest měsíců s klienty podepsali o 25% více smluv, než dříve, má jistě vyšší váhu než neurčitý argument, že jste v poslední době podepsali více smluv.
Buďte asertivní
Už když si budete se šéfem domlouvat schůzku, řekněte mu, co s ním chcete projednat. Pokud mu neumožníte se na rozhovor připravit, možná ho zaskočíte. Taková situace může vaší vyjednávací pozici jen ublížit.
Základní pravidlo tedy zní: jednejte vždy na rovinu. Při samotném rozhovoru svůj požadavek na zvýšení platu pouze nenaznačujte, řekněte jej přímo. Doufat, že zaměstnavatel vaše náznaky pochopí, nemusí vést k předpokládanému cíli. Zároveň se takovým jednáním sami stavíte do pozice prosebníka, který není zcela jistě přesvědčen o tom, zda si požadované peníze opravdu zaslouží.
Zároveň si ujasněte, o jakou částku budete žádat. Pokud si myslíte, že nadřízený bude o konečnou částku smlouvat, použijte jeden z vyjednávacích triků. Požádejte o dvojnásobek částky, o kterou chcete skutečně plat zvýšit. Vytvoříte si tak imaginární prostor, ve kterém se svým šéfem můžete vyjednávat. Je možné, že se nakonec dostanete zpět na cifru, jenž byla vaším cílem. Pro šéfa ale bude váš ústupek důkazem vstřícnosti a pochopení pro jeho názory.
Nezapomeňte však, že by vaše požadavky měly být reálné. Smiřte se s faktem, že jen málokdy je možné dosáhnout zvýšení platu o více než deset procent.
Připravte se na námitky
Jen málokdy šéf přistoupí k požadavkům o zvýšení platu bez mrknutí oka. Proto ještě než dojde na jednání, promyslete si v duchu protiargumenty na námitky, které by případně mohly padnout. Alfou i omegou jsou i tady fakta. V nejlepším případě zakomponujte odpovědi na některé námitky už do úvodního proslovu. Takovým postupem svého nadřízeného velmi pravděpodobně odzbrojíte a znesnadníte mu okamžité zamítnutí vaší žádosti.
Peníze nemusí být jediná alternativa
I když jdete na schůzku s cílem vyjednat si vyšší plat, nelpěte jen na penězích. Je totiž možné, že vám zaměstnavatel v současné době přidat prostě nemůže. Připravte si proto alternativy, které sice nebudou znamenat přímé navýšení mzdy, ale budou přijatelným řešením jak pro vás, tak i pro vašeho šéfa.
Takovými alternativami mohou být nejrůznější typy kurzů, příspěvky na ošacení nebo na dopravu, stejně jako důchodové připojištění či možnost nákupu zaměstnaneckých akcií. Mnoho z těchto odměn je daňově odpočitatelných, takže i pro vašeho nadřízeného by mohlo jít o přijatelné řešení.
Zkuste si diskuzi nanečisto
I když si jste jistí, že víte, co chcete říci, nezapomeňte, že stejně důležité je také jak to řeknete. Bude-li se vám při debatě s nadřízeným třepat hlas, budete-li uhýbat pohledem a neurčitě odpovídat, šéf jen sotva vezme vaše požadavky na vědomí.
Sdělení si můžete natrénovat. Své požadavky vysvětlete věcně, příjemným, ale pevným hlasem. Pomoci také může nazkoušet si projev před zrcadlem. Nacvičíte si neverbální komunikaci a zároveň získáte tolik potřebnou sebejistotu.
Při jednání o zvýšení platu záleží mnohé na vás. Pokud budete mít v ruce důkazy o vašem přínosu firmě, budete jednat na rovinu, zároveň však diplomaticky, máte velkou šanci na úspěch. Pokud z vás navíc bude vyzařovat optimismus a sebejistota, máte reálnou šanci, že nadřízený na vaše požadavky přistoupí.