10 tipů k aktivnímu naslouchání
V jednom z předchozích článků jste se mohli dočíst, že schopnost naslouchání není vrozená. Podle většiny studií se jí učíme v průběhu života a můžeme se v tomto směru také značně zdokonalit. Jak na to?
![Takhle by to vypadat nemělo.](/poradna/img/2008/10/naslouchani.jpg "Takhle by to vypadat nemělo.
Umět naslouchat chce cvik
Aktivní naslouchání je stále relativně opomíjenou oblastí mezilidské komunikace, a to i přesto, že jde o jednu z jejích základních složek. Pokud se naučíte technice správného naslouchání, jakákoli komunikace se stane mnohem efektivnější a vy se vyhnete zbytečným nedorozuměním. A to ať už v osobním či profesním životě.
I když jde z větší části o intuitivní proces, jako každá schopnost i naslouchání si žádá jistou dávku cviku. Základním pravidlem přitom zůstává: Naslouchejte tak, jak byste chtěli, aby druzí naslouchali vám.
Tipy, jak na to
Existuje však návod, který by pomohl zrychlit a hlavně zefektivnit komunikaci? Připravili jsme pro vás deset tipů, které vám jistě pomohou vaši schopnost naslouchání zkvalitnit.
- Naslouchejte vždy objektivně. Do komunikace vstupujte „s chladnou hlavou“, a to ať už je vám osoba naproti sympatická nebo ne. Zaměřujte se vždy na obsah slov, ne na přednes.
- V naslouchání nesmíte přestat, i když vás něco zrovna nezajímá. I na nudném obsahu zkuste najít něco užitečného.
- Minimalizujte vnější ruchy. Vypněte televizi, odložte noviny a zaměřte se jen na váš protějšek.
- Věnujte vašemu partnerovi plnou pozornost. Nedívejte se z okna ani nesledujte ostatní dění v místnosti. Pokud cítíte, že vaše schopnost soustředění klesá, změňte pozici těla a znovu vnímejte jen to, co váš protějšek říká.
- Velmi důležité je také udržet přirozený oční kontakt. Pokud pohledem uhýbáme na stranu, značí to náš nezájem. Jestliže je pro vás těžké dívat se protějšku do očí, můžete pohled krátce odklonit dolů.
- Neukvapujte se v hodnocení. Úsudek si dělejte až na závěr, když si budete jisti obsahem sdělení.
- Zaměřte se na hlavní myšlenky. Jsou to obvykle nejdůležitější body, na které mluvčí klade zvláštní důraz. Pozornost věnujte zejména postojům začínajícím frázemi jako „Můj názor je…“ nebo „Pamatujte, že…“.
- Nepřerušujte partnera. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se až po tom, co domluví.
- Ptejte se. Pokud si nejste jisti, jestli jste vše správně pochopili, jednoduše se zeptejte. Zkuste vlastními slovy zopakovat to, co jste slyšeli. Ujistíte se tak, že je vaše chápání správné.
- Dávejte zpětnou vazbu. Přikyvujte na znamení toho, že rozumíte. Používejte neverbální komunikaci. Můžete se usmívat, kroutit hlavou, měnit výraz v obličeji. Dáte tak svému partnerovi najevo, že mu opravdu nasloucháte. Pamatujte, že nasloucháte svým tělem stejně jako svýma ušima!
Pokud má být proces naslouchání úspěšný a užitečný pro obě stany, je důležité věnovat mu značnou pozornost. Jestliže se budete řídit těmito jednoduchými pravidly, zkvalitníte nejen vaše vztahy s okolím, ale jistě také zaznamenáte úspěchy při nejedné pracovní schůzce.