Vyznejte se v nabídkách práce
Hledáte práci a nevíte jistě, co hledají zadavatelé jednotlivých inzerátů? Že všechny nabídky znějí v podstatě skoro stejně? Je pravda, že ve většině z nich najdete například předpokládanou znalost minimálně jednoho cizího jazyka a vlastnosti jako například flexibilita, spolehlivost apod.
V tomto článku Vám poradíme, jak v množství inzerátů odlišíte nabídku seriózní. Dozvíte se také, co se ve skutečnosti skrývá za neurčitým textem na první pohled lákavých inzerátů.
Jak poznáte seriozní nabídku?
Nové pracovníky prostřednictvím inzerátů hledá téměř polovina zaměstnavatelů. Vědí, že se jim to vyplatí, protože noviny a internet jsou snadno každému dostupné. Ne každá nabídka je ale opravdu seriózní.
Podezřele například znějí inzeráty, které nabízejí hodně peněz za téměř žádnou práci. Mnoho důvěry nebudí ani ty, jenž lákají skvělou pozicí a jako kontakt je uvedeno pouze číslo mobilního telefonu.
Velmi často se u inzerátů setkáte s neurčitým textem. Nemusí to ale hned znamenat, že jde o špatnou nabídku. Přesto všeobecně platí, že čím více faktických informací je zadáno, tím je inzerát kvalitnější. Především by pak v něm neměl chybět popis pozice, název a sídlo společnosti, jméno a kontakt na konkrétní osobu (případně oddělení).
Název (pro Vás) neznámé společnosti Vám doporučujeme vyhledat si v obchodním rejstříku nebo v registru Ares. Dozvíte se v něm, zda podnik opravdu existuje, čím se zabývá a například i jméno jeho jednatele. Firmu si tímto způsobem vyhledejte dříve, než poskytnete někomu neznámému prostřednictvím životopisu své osobní informace.
O serióznosti firmy může také vypovídat, že provozuje vlastní internetovou doménu. Důvěryhodněji pak v inzerátu působí kontaktní e-mailová adresa ve tvaru: jméno odpovědné osoby@název společnosti.cz.
Co se skrývá za nejasnými požadavky?
Už výše jsme zmínili, že zaměstnavatelé často v inzerátech používají nejasné klišé (flexibilita, samostatnost apod.). Takové všeobecné požadavky zadávají právě proto, aby se jim ozvalo co nejvíce uchazečů, ze kterých si pak vyberou opravdu ty nejlepší. Dělají to především u pracovních pozic, které nevyžadují žádné odborné vzdělání či specifické znalosti.
Na druhou stranu, pokud zadavatel inzerátu do jeho textu napíše, že požaduje znalost nějakého jazyka, je v jeho vlastním zájmu co nejpřesněji definovat jazykovou úroveň. Ušetří si mnoho práce, pokud například dodá, že požaduje doklad o státní zkoušce. Nebudou se mu pak ozývat uchazeči, kteří se v běžné komunikaci téměř nedomluví.
Zkuste text inzerátů správně dešifrovat
Máme pro Vás několik tipů od amerického odborníka na personalistiku Richarda Nelsona Bollese. Podle něj většina pracovních nabídek skutečnou náplň dané pozice skrývá. Tak například:
„Hledáme energického, pracovitého člověka“
Tato formulace může znamenat, že jde o práci s provizními odměnami. Prostě čím více prodáte, tím více dostanete.
„Nebojte se investovat do své budoucnosti“
Dost možná se za takovou nabídkou skrývá pyramidový systém, kde musíte v počátku své „slibné kariéry“ vložit nemalou částku. Nikdo Vám ale už nezaručí, že se Vám tyto peníze vrátí.
„Nepromarněte svou životní příležitost“
Dejte si pozor, aby na Vás za touto životní příležitostí nečekalo mnoho náročné práce za směšnou odměnu.
Je vhodné odpovědět, nesplňujete-li dané požadavky?
Dříve než na inzerát odpovíte, ujistěte se, že splňujete důležité podmínky v něm napsané. Vyhnete se tak nemilému odmítnutí. Na druhou stranu ale zaměstnavatelé někdy své požadavky úmyslně přeženou, aby našli co nejlepšího pracovníka. Zkuste se nad textem inzerátu tedy racionálně zamyslet.
Pokud například hledá zaměstnavatel účetního s odborným vzděláním, desetiletou praxí a výbornou znalostí anglického jazyka, pravděpodobně se mu mnoho odpovídajících zájemců neozve. Není Vaše znalost angličtiny výborná, ovládáte jazyk jiný, či můžete prokázat praxi jen osmiletou? V obdobných případech je vhodné zkusit štěstí, přestože přehnaným podmínkám zcela nevyhovujete.
Není inzerát diskriminační?
V tisku či na internetu se můžete také setkat s inzeráty, ve kterých zadavatelé hledají pracovníka do určitého věku, ženy bezdětné, nebo naopak ženy mladé a atraktivní. Takové nabídky práce jsou ale diskriminační a novela zákona platná od začátku roku 2001 je výslovně zakazuje.
Zaměstnavatel, který zadá inzerát s diskriminačními prvky může dostat pokutu až 250 000 Kč. Proviní-li se opakovaně, může jít dokonce až o milion korun. Diskriminačními prvky jsou podle novely například zvláštní požadavky na pracovníkovo pohlaví, věk, manželský a rodinný stav, barva pleti apod.
Narazíte-li na takový inzerát, můžete podat písemně či osobně stížnost na úřadu práce, který Vaše obvinění prošetří. Nebuďte proto lhostejní. Neférovému zaměstnavateli pak bude udělena lekce alespoň ve formě pokuty.
Dali jsme Vám zde několik tipů, jak se vypořádat s hledáním práce přes inzerát. Nenechte se tedy nachytat lákavou neseriózní nabídkou, ale vytipujte si inzeráty opravdu kvalitní. Upřednostněte ty, které nabízejí pozici odpovídající Vaší kvalifikaci i tomu, co chcete dělat. Teprve na takové nabídky pak reagujte.
Nabídky práce vystavené na superkariera.cz najdete zde.