Rozeznejte podnik, kam se budete hodit
Přijetí na vysněné místo neznamená automaticky výhru. Záleží také na tom, zda Vám sedne firemní kultura společnosti. Jak však dopředu zjistíte hodnoty, pravidla a vzorce chování fungující na daném pracovišti? V našem článku Vám přinášíme mnoho užitečných tipů.
![kvalita týmové práce je důležitá.](/poradna/img/2008/04/rozeznejte-podnik-kam-budete-hodit.jpg "kvalita týmové práce je
Jaká je strategie firmy?
Nezbytnou součástí Vaší přípravy na přijímací řízení je zjištění maxima dostupných informací o společnosti. Pokud má podnik vlastní webové stránky, rozhodně si je pročtěte. Můžete se zde dozvědět mnohé například o cílech jeho vedení. Podle samotného designu také poznáte, jak si dávají záležet na vizitce podniku.
Z jakékoli prezentace firmy na veřejnosti můžete odhadnout, na co bude klást u svých zaměstnanců důraz. Mají její web, reklama, či magazín mladistvý a dravý charakter? Pak bude vedení od pracovníků pravděpodobně vyžadovat vůli učit se novým věcem, flexibilitu a pozitivní přístup ke změnám.
Zkuste odkazy na internetu
Název společnosti, jenž Vám příliš neříká, si zadejte do internetového vyhledávače. Mohou se tak objevit zajímavé odkazy, prostřednictvím kterých se setkáte s kladnými či zápornými reakcemi klientů, případně firemních partnerů.
Poptejte se mezi známými
Znáte osobně někoho, kdo má s daným podnikem pracovní či obchodní zkušenosti? Může jít o zaměstnance, klienta či obchodního partnera, každý názor na činnost firmy je pro Vás užitečný. Navíc reference od přátel jsou tím nejlepším způsobem, jak se o firemním klimatu dozvědět co nejvíce.
Nezapomeňte však, že názor každého člověka je subjektivní. Inklinujete v práci k podobným pravidlům a hodnotám jako Váš známý? Pak můžete vztáhnout to, co se od něj dozvíte, do značné míry i na sebe. V opačném případě se na vše zkuste podívat vlastníma očima.
Rozhlížejte se kolem sebe
Přijdete-li na pohovor o pár minut dříve, máte šanci načerpat atmosféru daného pracoviště. Ve větších podnicích kandidát před interview čeká na recepci, kde bývají většinou k dispozici reklamní letáky společnosti, či interní noviny.
Čeho si můžete všímat a snáze tak odhadnout, zda by se Vám v daném podniku líbilo:
-
Jsou prostory, s nimiž se setkáte při čekání či samotném pohovoru, pěkně vybaveny?
-
Mají kanceláře, kolem kterých procházíte, otevřené dveře?
-
Visí na stěnách obrazy, plakáty? Je prostředí zpříjemněno květinami?
-
Mají zaměstnanci k dispozici kuchyňku, či automat na vodu?
-
Jak na Vás celkově působí interiéry společnosti?
Na co se zaměřit u zaměstnanců
Všímejte si také pracovníků podniku, se kterými se při Vaší návštěvě setkáte. Jejich vzhled a chování Vám napoví mnoho o firemní kultuře.
Odpovězte si například na následující otázky:
-
Jaké mají zaměstnanci oblečení?
-
Spěchají?
-
Usmívají se?
-
Hovoří spolu?
-
Říkají se křestními jmény? Tykají si?
-
Jak oslovují své nadřízené?
-
Jedná-li někdo ze zaměstnanců přímo s Vámi, je (upřímně) milý?
Ptejte se personalisty
Přijímací pohovor je oboustrannou komunikací, proto se i Vy ptejte potenciálního zaměstnavatele. Otázky je vhodné si dopředu promyslet. Buďte při jejich výběru opatrní, některými si totiž můžete spíše uškodit.
Více o charakteru prostředí a pracovního kolektivu zjistíte například otázkami typu:
-
Je ve Vašem podniku běžné pracovat přesčas?
-
Jaká je přesná pracovní náplň dané pozice?
-
Jde o týmovou práci? Kolik členů má oddělení, do kterého bych byl zařazen?
-
Kdo bude mým přímým nadřízeným?
-
Budu mít šanci se dále vzdělávat? Je zde možnost osobního rozvoje a případného postupu?
-
Jde o pozici nově vzniklou? Pokud ne, mohu se zeptat, z jakého důvodu odešel pracovník, který ji vykonával dosud?
Rozhodne zkušební doba
Necháte-li se inspirovat výše zmíněnými radami, mnohé o atmosféře pracoviště dopředu odhadnete. Zda Vám však společnost opravdu sedne, poznáte na vlastní kůži až po případném přijetí a nástupu.
Zkušební doba je tedy výhodná nejen pro zaměstnavatele, ale i pro Vás. Během ní zjistíte, jak Vám bude vyhovovat především požadované tempo, pracovní kolektiv či komunikace s nadřízeným.
Soustředit se při hledání zaměstnání také na výběr vhodného pracovního prostředí se Vám rozhodně vyplatí. Cítíte-li se v práci dobře, podáváte totiž zároveň kvalitnější výkony. Naše předchozí tipy Vám pomohou rozeznat podnik, kam se budete hodit a kde se Vám bude líbit.