Práce v zahraničí? Nepodceňte formality!
Chcete pracovat v zahraničí? Kromě kapky štěstí při hledání zaměstnání budete potřebovat i notnou dávku trpělivosti během vyřizování všech potřebných formalit. Na co byste přitom neměli rozhodně zapomenout?
Ať už si práci hledáte jen na několik letních měsíců, nebo byste chtěli v zahraničí odstartovat svou novou profesní kariéru, rozhodně je nezbytné dobře se připravit. Vyhnete se tak případným problémům a na nečekané situace budete schopni reagovat daleko lépe, než kdybyste se řídili hezk
Jistota je jistota
Pokud se při hledání práce obrátíte na některou ze zprostředkovatelských agentur, snažte se o ní získat co nejvíce informací. Nejvíc vám přitom napoví jak reference od jiných klientů, tak například i podoba webových stránek. Opravdu profesionální organizace je schopna poskytnout veškeré potřebné informace jasně, srozumitelně a v seriózní formě. Přesvědčte se také, zda má agentura povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí.
Pokud jste již dostali pracovní nabídku, prověřte si, zda váš budoucí zaměstnavatel vůbec existuje. Využijte přitom co možná největšího počtu zdrojů informací.
Chcete si najít práci na vlastní pěst? Pak neberte práci „na černo“. Může se vám to poř
Mějte všechno černé na bílém
Nezbytností je mít všechno písemně potvrzeno. Pokud jde o zaměstnání, nespoléhejte se na sliby, chtějte vše černé na bílém. Všechny smlouvy a doklady si uschovejte, abyste v případě problémů měli něco v ruce. Pracovní smlouvu podepisujte jen v jazyce, kterému rozumíte a pečlivě, opravdu pečlivě si ji pročtěte.
Práce v EU? Povolení většinou nepotřebujete
Práce v zahraničí už není pro Čechy ničím neobvyklým. Kromě možnosti vyššího výdělku lze získat také nedocenitelné zkušenosti. Většina zemí Evropské unie již uvolnila svůj pracovní trh, takže je zde možné pracovat bez pracovního povolení. Musíte se však zaregistrovat k dani, popřípadě získat číslo sociálního zabezpečení. S jejich vyřízením by nám však měl pomoci zaměstnavatel. Mezi země, kde je pracovní povolení nezbytností, patří Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Dánsko, Belgie a Lichtenštejnsko. Zde se náročné administrativě nevyhnete. Zaměstnavatelé se jí chtějí vyhnout, takže sehnání krátkodobé práce nebude nejjednodušší.
Na co je tedy třeba myslet, abyste mohli začít v zahraničí legálně pracovat? - V zemích Evropské unie nemusíte mít pracovní povolení, musíte se pouze registrovat na příslušných úřadech.
- Ve většině zemí si musíte vyřídit povolení k pobytu. Tato povinnost se na vás vztahuje v případě, že jste v zemi déle než tři měsíce. Výjimku tvoří Anglie, kde se musíte registrovat do měsíce.
- V zemích, jako je Holandsko nebo Řecko musíte získat osobní registrační číslo pro jednání s daňovými úřady a pro služby sociálního zabezpečení.
- Ne ve všech zemích EU můžete pracovat bez povolení. Například Německo uplatňuje tzv. přechodné období a omezuje volný pohyb pracovních sil. Je možné, že pracovní povolení zde budete potřebovat až do roku 2011.
Získejte kontakty
Před odjezdem do zahraničí si zjistěte adresu a telefonní čísla českého velvyslanectví v zemi, kam jedete. Doporučuje se naučit se tyto údaje nazpaměť. Získejte od svých známých také kontakty na lidi, na které se budete moci v případě potřeby obrátit.
Co můžete udělat pro to, aby se vaše zahraniční pracovní zkušenost obešla bez zbytečných problémů? Základem je pečlivá příprava. Získejte co možná nejvíc informací o zemi, ve které chcete pracovat, vše promyslete a zbyteně neriskujte. V takovém případě existuje reálná šance, že na práci za hranicemi naší vlasti budete vzpomínat v dobrém.