Požadujeme: znalost práce na PC
Znalost práce na PC je dnes víceméně samozřejmostí a to i u dělnických pozic. Pokud víte, že na tomto poli máte rezervy, doporučujeme se s prací na počítači co nejvíce seznámit ještě před pracovním pohovorem.
Prvním okamžikem, kdy lze prokázat znalost práce týkající se práce s textem a jeho formátováním, je zaslání správně vytvořeného strukturovaného životopisu - více zde.
Práce na počítači
Znalostí práce na PC se obvykle myslí schopnost používat počítač pro běžnou činnost - zasílání emailů, vytváření textových dokumentů (práce např. s Wordem či obyčejným poznámkovým blokem), práce s tabulkovým procesorem (Excel), dovednost konvertovat dokumenty do jiných formátů (DOC do PDF apod.), instalovat aktualizace, stáhnout si požadovaný program či vyfotit obrazovku tlačítkem PrtSc a vědět, kde fotku pak najdu resp. kam si ji ukládám. Samozřejmostí je i práce s internetem. Mezi opravdu základní dovednosti patří hledání v souborech, přejmenování souboru nebo adresáře, přesouvání ikon apod. Doporučujeme neplést pojmy prohlížeč (např. Internet Explorer nebo Mozilla Firefox) s vyhledávačem (tj. Google, Seznam). Operačním systémem je Windows nebo třeba Linux.
Excel
Obvyklým tématem znalosti práce na PC u pohovoru je Excel. Náročnost testu se pochopitelně odvíjí od pozice, takže zkuste odhadnout, co všechno by tak mohli po Vás chtít. Můžete se setkat zejména s těmito zadáními:
- základní funkce (suma, průměr, zaokrouhlení, zápis vzorce, formátování buněk)
- seřazení dat (podle některého ze sloupců, A-Z, Z-A)
- vytváření grafů
U složitějších pozic navíc:
- SVYHLEDAT / VLOOKUP
- logická funkce KDYŽ / IF
- kontingenční tabulky
- statistická funkce COUNTIF
- makra
MS Word
Z pohledu přípravy na pohovor je určitě dobré oprášit:
- formátování textu
- číslování stránek
- vkládání hlaviček a patiček
- vkládání fotografií nebo grafů
Co dělat, když nevím
Úplně nejlepší tip je najít si řešení v nápovědě k programu, prohledat menu a klidně vyzkoušet. Prokážete, že jste schopný uživatel, i když zrovna tohle nevíte z hlavy.
Důležité je poctivě do životopisu uvést co umíte, protože není nic snadnějšího než vyzkoušet Vás ze znalosti uvedených jazyků nebo posadit k počítači!