Je mi padesát. Jsem starý na práci?
Ztratit práci ve vyšším věku v současnosti začíná být skutečnou noční můrou. Čísla mluví jasně. Lidé starší padesáti let jsou zaměstnáváni čím dál méně, nehledě na to, co říkají personalisté mnohých firem. Jak se zdá, věk se stává velmi vážným problémem. Proč tomu tak je? Jak postupovat, pokud hledáte práci ve vyšším věku? Čtěte náš článek a dozvíte se víc.
V čem je problém?
Faktem je, že podniky stále častěji zaměstnávají mladší uchazeče. Důvodů je hned několik:
Příliš mnoho zkušeností
Zaměstnavatelé nepotřebují lidi s třicetiletou praxí. Zní to nelogicky, ale je to skutečně tak. Očekává se, že za nabyté zkušenosti by měl být člověk také spravedlivě finančně ohodnocen. Pro podniky je tedy výhodnější zaměstnat člověka s méně zkušenostmi. Nebudou mu muset tolik platit.
S tím souvisí také fakt, že mladší lidé (často jde o absolventy) jsou ochotni pracovat za menší plat, než na jaký jsou zvyklí starší uchazeči.
Paradoxní ale je, že současná situace na pracovním trhu nutí odborné pracovníky s dlouholetou zkušeností dělat podřadnější práci a pracovat tzv. za pár šupů.
Nedostatečné kompetence
Dalším problémem, se kterým se starší uchazeči musejí potýkat, jsou nové technologie a cizí jazyk. Neovládáte-li alespoň základy práce s počítačem a internetem, máte v současné době velký problém. Na druhou stranu, jak ovládat počítač se člověk může naučit.
Podobná situace je i ohledně jazykové kompetence. Angličtina je vyžadována i na nižších pozicích. Ale i jazyk lze osvojit.
Zdravotní problémy
S vyšším věkem skutečně přibývá zdravotních komplikací. To nelze popřít. Na druhou stranu ale nelze globálně tvrdit, že každý člověk je po padesátce nemohoucí.
Všechno, co jsme zatím jmenovali, jsou skutečné závažné problémy. Tyto problémy na starších uchazečích vidí především potencionální zaměstnavatel. Následující problémy vznikají na straně uchazeče:
Nízké sebehodnocení (self-esteem)
Je to začarovaný kruh. Přijde-li člověk o práci ve vyšším věku, první, co ho napadne, bude: „Co si teď počnu?“. Zní to poněkud otřepaně, ale psychický stav často ovlivňuje to, zda máme či nemáme úspěch. Jinak řečeno, pakliže již od začátku pochybujeme o tom, že dokážeme najít novou práci, je i naše vina, když se nám to nepodaří.
Neznehodnocujte sami sebe! Neposuzujte sami sebe podle stejných brýlí, které používají zaměstnavatelé. Věřte si. Víte, že máte co nabídnout. Pakliže jste k sobě přehnaně kritičtí, nemáte správně našlápnuto.
Strach
Strach souvisí s předchozím bodem. Náhle se ocitnete bez práce a nevíte kudy kam. A ještě k tomu je vám nad padesát. Nenechejte se strhnout panikou a zachovejte se stejně, jako byste to udělali před dvaceti lety. Strach je váš velký nepřítel.
A ť už jsou důvody, které jsme zde vyjmenovali, jakkoliv pádné, omezování na základě věku je ilegální! Není to nic, čemu bychom měli podléhat. Naopak bychom se měli pokusit proti tomu bojovat.
Je mi nad padesát a hledám práci. Co si počít?
Pokud jste se ocitli v situaci, kdy jste bez práce a hledáte novou, nabízíme vám několik inspirací, jak postupovat.
Zamyslete se
Než se pustíte do čehokoliv, nejprve se zkuste zamyslet nad tím, co skutečně chcete od života. Jste ve věku, kdy už jste toho hodně dokázali a zároveň si již nemůžete dovolit „ztrácet čas“ činnostmi, které vás vůbec nenaplňují.
Nebyli byste šťastnější, kdybyste například dělali pouze na částečný úvazek a měli tak více času na to, abyste se mohli věnovat svým koníčkům? Pakliže je vám nad padesát let, hledání práce vám zabere delší čas, než dříve. Proto byste měli dobře vědět, co vlastně hledáte.
Zkraťte svůj životopis
První věc, kterou váš potencionální zaměstnavatel uvidí, je váš životopis. Neplatí, že do něj musíte napsat úplně všechno. Napište jen nejdůležitější zaměstnání, nebo zaměstnání za posledních patnáct let. Jedná se o „optický klam“, budete vypadat mladší.
Obraťte se na známé
Nejvíce šancí pro vás znamenají vaši známí. V neosobním výběrovém řízení, kde vám budou konkurovat nadšení absolventi, pravděpodobně nebudete tak úspěšní, jako když se bude jednat o situace, kdy budete nahlíženi jako individuální osobnosti. Poptejte se ve svém okolí.
Hledejte ty správné společnosti
Pravděpodobnost, že vás zaměstnají u firmy, kde je nejstaršímu manažerovi méně než vašim dětem, je nižší, než když to zkusíte u společnosti s vedením ve vyšším věku.
Nechtějte příliš
Bohužel, pravděpodobně budete muset snížit své finanční nároky. Jak jsme se již zmiňovali, firmy nejsou příliš ochotné platit za dlouholeté zkušenosti, pokud nemusejí. Chcete-li práci, nezbývá než se smířit s nižším platem.
Dejte najevo ochotu
Nedejte se zahnat do kouta a ukažte personalistům, že jste ochotni se učit novým věcem. Ať už se jedná o počítače či jazyk.
Nespěchejte
Je pravděpodobné, že hledání práce vám zabere nějaký čas. Nevěšte hlavu a buďte trpěliví. Jednou určitě musíte mít štěstí.
Není lehké překonat diskriminaci, která je společností tiše tolerována a ani vám nechceme slibovat, že díky našim radám to dokážete. Ale věříme, že vám alespoň částečně při hledání práce pomohou.