Zákoník práce: Dohoda o provedení práce
Dohoda o provedení práce (DPP) se stala velmi oblíbeným a v praxi často využívaným typem pracovního vztahu. Dohody lze využít nejen pro sjednání letní brigády, ale i pravidelného přivýdělku. Hlavní výhodou práce na DPP je, že zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotní pojištění u dohod s výdělkem nepřesahujícím 10.000,- Kč/měsíc. Tato příjmová hranice pro odvod pojistného byla stanovena od 1.1.2012. Limitem pro využití DPP zůstává pouze rozsah práce, který nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Pokud zaměstnanec pracuje na dohodu pro jednoho zaměstnavatele víckrát v rámci jednoho roku, hodiny se sčítají a nesmí přesáhnout celkový limit 300 hodin ročně. Hodinový příjem by měl odpovídat obvyklé ceně za podobné práce. Například manuální práce, které se pohybují okolo 100 Kč na hodinu by neměly vycházet na 500 Kč. Naopak ohodnocení práce grafika cenou 500 Kč na hodinu by při kontrole finančního úřadu problém být neměl.
DPP u více zaměstnavatelů
Na dohody o provedení práce je možné v jednu chvíli pracovat pro více různých zaměstnavatelů. Pro každého z nich ale opět do rozsahu 300 hodin ročně. Teoreticky je možné být zaměstnán na DPP pro více firem a mít takto zajištěn "hlavní" příjem. Pokud pak zaměstnanec nemá žádný jiný příjem než z těchto dohod o provedení práce (žádná z dohod by nepřesahovala 10.000,- Kč za měsíc) a není za něj plátcem pojistného stát, nastává povinnost platit zdravotní pojištění ve stejné výši jako osoba bez zdanitelných příjmů, tj. 1080 Kč měsíčně. V tomto případě vzniká povinnost přihlásit se do 8 dnů zdravotní pojišťovně.
Náležitosti dohody o provedení práce
Dohodu o provedení práce je možné od 1.1.2011 uzavřít pouze písemně. Ve smlouvě by měl být vymezen sjednaný pracovní úkol, výše odměny, podmínky odstoupení od smlouvy. Není nutné stanovit pracovní dobu. Od 1.1.2014 přibyly v § 77 odst. 4), 5) a 6). Je v nich uvedeno, že u výpovědi dohody o provedení práce se vyžaduje písemná forma, to samé rovněž platí pro okamžité zrušení dohod. Novinkou je také oprávnění zákonného zástupce nezletilého zaměstnance, který nedosáhl věku 16 let, zrušit dohodu o provedení práce, pokud je to nutné v zájmu vzdělání, vývoje nebo zdraví nezletilého zaměstnance. K platnosti tohotu úkonu se však vyžaduje přivolení soudu.
Podpora v nezaměstnanosti a DPP
Uchazeč, který je registrovaný v evidenci uchazečů o zaměstnání, si od 1.1.2011 nesmí k podpoře přivydělávat!
Zdanění výdělku z dohod
Příjem z dohody o provedení práce se daní 15% srážkovou daní při výdělku do 10 000 Kč měsíčně. Pokud ale zaměstnanec podepíše prohlášení k dani nebo příjem přesahuje 10 000 Kč bude se danit zálohově. Od roku 2014 může zaměstnanec s nízkým příjmem získat 15% sraženou daň zpět, nebo příjem do 10 000 nemusí nikde uvádět. Více k dohodě o provedení práce najdete v § 75 Zákoníku práce. Aktualizováno 30.9.2014